Egzamin na prawo jazdy uważany jest przez każdego człowieka, który go zdał, za jeden z najważniejszych momentów edukacyjnych w jego życiu. Często stawiany jest na równi z maturą, dostaniem się na studia, czy obroną pracy magisterskiej.
O ile część teoretyczna egzaminu jest relatywnie prosta i raczej nie ma dużych problemów z jej przejściem, o tyle dużo wspomnień pozostawia część praktyczna, czyli jazda samochodem po mieście. Szczególnie dużo trudności, zarówno podczas nauki jazdy, a następne przy zdawaniu egzaminu sprawia parkowanie równoległe tyłem oraz inne metody parkowania.
Bez prawka w Krakowie ani rusz
Trzeba być wtedy bardzo ostrożnym, aby mieć pewność, że manewr zostanie wykonany w pełni poprawnie. Egzaminator, który siedzi obok, zawsze lubi przywiązywać do tego sporą wagę i oceniać, czy parkowanie równoległe tyłem zostało wykonane poprawnie i czy nie ma przy tym żadnych uchybień. Czasem na szczęście zdarzają się bardzo uprzejmi egzaminatorzy, którzy nie zwracają aż tak bardzo uwagi na każdy szczególik parkowania, ale ważne jest to, aby dobrze się tego nauczyć.
Parkowanie równoległe tyłem nie jest przecież jakimś pomysłem instruktorów prawa jazdy, ale normalnym zabiegiem, który przyjdzie często wykonywać, gdy się będzie prowadzić samochód. Ważne więc, aby opanować parkowanie równoległe tyłem w dostateczny sposób, co jest o tyle ułatwione, że takie manewry możemy wykonywać na własnym podwórku pod okiem kogoś z rodziny, a nie tylko w trakcie oficjalnych szkoleń w trakcie kursu prawa jazdy. Warto o tym pamiętać, jeśli mamy z parkowaniem kłopoty.
Czy trudno zdać prawo jazdy w takim mieście jak Kraków? Może znacznie lepszą alternatywą, zwłaszcza dla człowieka młodego będzie poruszanie się środkami komunikacji publicznej ewentualnie korzystanie z innych rozwiązań?
Oczywiście odpowiadając na takie pytanie trzeba uwzględnić wszystkie za i przeciw posiadania dokumentu jakim są prawo jazdy, na pewno argumentów przemawiających na ich korzyść jest znacznie więcej.
W samym tylko Krakowie działa kilkanaście podmiotów szkolących przyszłych kierowców, zawsze to robią w sposób adekwatny oraz odpowiedni do infrastruktury drogowej, natężenia ruchu czy też z uwzględnieniem innych czynników.